Myšlienky

Emocionálna inteligencia: cenná, ale podceňovaná​​

Čím dlhšie sa pohybujem v podnikaní, tým viac vnímam, ako dôležité je zvládanie emócií a pocitov, to, ako na situácie a ľudí reagujem (ale aj to, že si to spätne vyhodnocujem). Vnímam, ako dôležitá je emocionálna inteligencia.

Občas príde moment, kedy mám chuť na plné hrdlo kričať. “Výbuch v práci” však nebude mať žiadny pozitívny vplyv na nič ani na nikoho – a emócie sa dajú uvoľniť aj inak. Mne veľmi pomáha meditácia. Ale nie o tom som chcel.

Emocionálna zrelosť je aj o regulovaní emócií

Strategické uvažovanie je nutné v marketingu, ale aj pri vyjadrovaní emócií. Keďže pracujem na líderskej pozícii, niektoré moje dni si vyžadujú celkom slušnú mieru sebakontroly a občas aj malú dávku sebazaprenia. Neznamená to, že si nasadzujem masku a nie som úprimný.

Som sám sebou a vždy otvorený – na tom si veľmi zakladám v podnikaní aj osobnom živote, no jedna vec je “právo” na emócie, druhá zodpovednosť za spôsob ich vyjadrenia

Som typ človeka, ktorý sa potrebuje neustále vzdelávať, akoukoľvek formou, v dlhých aj krátkych intervaloch… Proste potrebujem rásť. Uvedomujem si, že popritom musím rozvíjať aj svoju emočnú inteligenciu.

Nachádzam v nej 3 hlavné benefity v rámci podnikania:

  • Nekonfliktne si vymedzím svoje hranice, dokážem jednať aj s tými menej príjemnými ľuďmi a v situáciách, ktoré nie sú komfortné ani pre jednu zúčastnenú stranu.
  • To, ako zareagujem môže ovplyvniť rozhodnutia klientov aj ľudí, ktorí pracujú na mojich projektoch.
  • Spoluvytváram bezpečné pracovné prostredie. Zvládanie rôznych emócií a ich vyjadrovanie kultivovaným spôsobom je predpokladom pre úspešnú spoluprácu s ľuďmi. Záleží mi na tom, pretože okrem iného, to, ako sa cítia “moji ľudia” má v konečnom dôsledku dočinenie s biznisom.

Ešte k tým pocitom samotným a líderstvu

Je celkom zaujímavé sledovať, že to, ako sa cítim, ale hlavne, ako to podám “svetu”, určuje do istej miery fungovanie ľudí, s ktorými sa pri podnikaní stretávam.  

Okrem toho, že je to zaujímavé, je to najma kľúčové. Bez dostatočne rozvinutej emocionálnej inteligencie človek nedokáže využiť celý svoj potenciál, aj keď má vysoký intelekt.

Dobrým príkladom sú manažérske pozície. A nezáleží na tom, v akom odvetví. Ak pracujete ako manažér, vysoké IQ plus vzdelanie pre daný segment vás môže dostať do úspešnej firmy. Dostať vás z nej von však môže nízke EQ.

Emocionálna inteligencia ako motivácia výkonu?

Emočne inteligentný človek dokáže lepšie regulovať hladinu stresu, prekážky zdolávať s rozvahou, dávať rady, robiť postupné kroky v podnikaní s chladnou hlavou, ponúknuť usmernenie, keď ten smer pre zamestnanca (aj pre seba samého) nemusí byť úplne jasný… Čo tým chcem povedať:

Emocionálna inteligencia môže byť rozhodujúca v tom, či dosiahnete svoj cieľ alebo “len” nejaký úspech na ceste za týmto cieľom. Zaváži pri práci zamestnancov = to aký mám prístup (a emócie s ním súvisia) do istej miery odzrkadľuje aj prístup ľudí. 

A považujem ju za cennú ešte z jedného dôvodu. Je prínosná v situáciách, keď sa niečo nepodarí, keď treba to nepodarené zanalyzovať, nanovo uchopiť, respektíve sa k tomu nejak postaviť. Vtedy udržať emócie na uzde môže byť presne tým, vďaka čomu vyrastiete.

Je super, že emocionálnu inteligenciu môžeme rozvíjať celý život. Ja na tom aktívne pracujem. Verím totiž, že na “mojom pracovisku” to môže znamenať výhru pre všetkých.