Kedy naposledy ste sa zamysleli nad rozdielmi medzi ľuďmi v pracovnom tíme? Vizuálne, v spôsobe práce, reakciách, v tom, čo každý z nich prináša na stôl. Rozdiely môžu byť vnímané ako prekážka. V skutočnosti sú príležitosť. Diverzita a inklúzia – riešite ich na pracovisku? Myslím tak naozaj. A aktívne.
Tolerancia nestačí
Niekto potrebuje viac času na prispôsobenie, iný sa učí rýchlejšie. Niekto si stanoví, že sa chce kariérne posunúť do 2 rokov, iný si na to nechá viac ako dvojnásobok času. Niekto využíva všetky benefity, inému stačí tretina a je spokojný. Niekto potrebuje pri práci pokoj, iný hudbu, sociálne interakcie… a takto by som mohol pokračovať. Pointa je, že je to super.
Vidím v tom biznisový prínos.
Diverzita vytvára priestor pre:
- konkurenčnú výhodu
- inovačný potenciál
- dlhodobejšiu odolnosť
Inklúzia pre:
- spokojnosť zamestnancov
- ich vyššiu produktivitu
- menšiu fluktuáciu (lebo psychologické bezpečie…)
A vidím v tom aj sociálny rozmer. Keď dáte ľuďom férové možnosti a príležitosti, ponúknu vám svoje silné stránky v úplne inej miere. Pretože sa cítia plnohodnotnou súčasťou tímu a akceptovaní.
Líder mindset, diverzita a inklúzia
Ľudia na vašom pracovisku/vo vašom tíme môžu byť rôznorodí a môže byť medzi nimi vekový rozdiel aj 30 rokov. Dôležité je, aby navzájom cítili inklúziu. Asi najviac to vidím pri chybách.
Beriem to športovo = ak chyby nedorastú do obrovského prúseru a poučíme sa z nich, v tíme bude spolupatričnosť a psychologické bezpečie. To je win-win pre obe strany.
Áno, sú ľudia, ktorí vyslovene striehnu, či niekto neurobil chybu alebo že task splnil inak ako odporúčaným spôsobom. Ale to nie je o veku…
S vekom však budovanie vášho biznisu súvisí, pretože potrebujete mať v tíme rokmi a skúsenosťami ošľahaných ľudí, a tiež mladé talenty. A potrebujete ich prilákať. A ak sa vám to aj podarí a v tíme nebude inklúzia, vycítia to a zdrhnú. S veľkou pravdepodobnosťou.
„Niekedy ma unavuje, že biznisové myslenie má takéto presahy. 🙂 Ale fakt vidím, ako atmosféra v práci ovplyvňuje biznis. A mám možnosť to porovnať na viacerých pracoviskách. Takže fakt makajte na diverzite a inklúzii.”
Keď sa pri rozdieloch rodí koexistovanie
Keď nateraz vynecháme tému mužov a žien na vedúcich a platových pozíciách, etnicitu, gender identitu, tak sa dostaneme k tomu, že rôznorodosť máme v biznise nadelenú vo veľkom vekovom balíčku. Veľkom, pretože sa na pracovisku stretávajú hneď štyri generácie: Baby Boomers, generácia X, mileniáli (Y) a generácia Z.
Ich koexistovanie má grády, ale môže prispieť k úspechu spoločnosti, vybudovať „silu”. Tým nemyslím, že diverzita a inklúzia sú len o prijímaní rozmanitých ľudí rôzneho veku. Hovorím skôr o tom, že by sme mali uznať ich jedinečnosť a spoluvytvárať prostredie, v ktorom členovia tímu/zamestnanci vyjdú z komfortnej zóny. A nie nasilu. Sami od seba.
To chcete. Teda aspoň si myslím. Pretože zrejme chcete otvárať dvere novým perspektívam.
Prehodnotiť prístup, neakceptovať zaujatosť
Pozorné počúvanie, konštruktívna spätná väzba, férové šance – tím je zrkadlom rozhodnutí, ktoré sa v ňom robia.
Ak sa zaoberáte diverzitou a inklúziou, neuspokojte sa s tým, že váš tím je pestrý. Snažte sa rozpoznať a využiť potenciál každého jeho člena. Aby sa každý cítil zapojený a rešpektovaný. A aby ste nastavili firemné prostredie tak, že v ňom bude prítomná chuť urobiť krok navyše.
„Diversity requires commitment. Achieving the superior performance diversity can produce needs further action – most notably, a commitment to develop a culture of inclusion.“ – Alain Dehaze