Rôzny pohľad na situácie, procesy, výkon, vzťahy – keď som sa pri poslednom článku zamýšľal nad diverzitou a inklúziou, z tejto témy mi vyplynula ďalšia podtéma, týkajúca sa priamo veku, resp. jeho preceňovania, a tiež podceňovania. Otvorená komunikácia je super a mnohé v biznise rieši, uľahčuje, no tu nestačí. Zistil som to, pretože medzigeneračná spolupráca v mojom tíme ešte nikdy nebola aktuálnejšia.
Ste rešpektovaní? A pochopení?
Ak váš tím tvoria manažéri rôzneho veku, oveľa viac ako inokedy sa vynára potreba rešpektu a porozumenia.
Vezmime si samotnú pracovnú dobu. Ak nie je striktne daná „zhora”, niekomu vyhovuje viac, ak pracuje na taskoch okolo polnoci, inému, keď si privstane. Toto sa síce netýka len veku, ale osobnostných čŕt všeobecne, no ide o to, aby všetci v tíme rešpektovali, že takto to je O.K. Pretože „vekové hľadisko” sa v danom príklade pretína s osobným životom. Vysvetlím.
Predstavte si situáciu:
Aby váš biznis rástol, fakt ste si dali záležať na namiešaní pracovného tímu. Povedzme, že ste dali dohromady ideálnu skupinu ľudí. Veci idú podľa vášho scenára. Vek má v tom celom nenápadnú úlohu – na prvý pohľad.
Ľudia rastú spolu s firmou, a to skúsenosťami aj vekom. Znamená to, že sa menia ich preferencie, okrem iného ohľadom spomínanej pracovnej doby (pretože malé deti, pretože rozostavaný dom, pretože „doháňanie osobného života”, keď deti vyrástli…). Jednoducho, aj keď tá ideálna kombinácia ľudí pretrvá (a nikto z nich nepodá výpoveď), scenár sa bude meniť a už nemusí byť ideálny.
Je to prirodzené a vôbec nie negatívne, ak si od začiatku dávate záležať na tom, ako ľudia v tíme navzájom fungujú, či sa rešpektujú, aj keď s niečím nesúhlasia.
„Vypočuť ešte neznamená porozumieť. Vnímajte. Vnímať a chápať ešte neznamená súhlasiť. Môžete nesúhlasiť, ale vytiahnite argumenty.”
Medzigeneračná spolupráca = tímový boosting
Tá argumentácia je v generačne rôznorodom kolektíve „must have”, samozrejme, podaná s rešpektom k ostatným. Dôvod, prečo by mala byť prítomná je presne ten vekový – generácia X sa na veci pozerá inak ako generácia Y, duplom Z. Škatuľkovanie si nejdem, ale sám som obklopený ľuďmi, ktorí to potvrdzujú.
A potvrdzujú aj inú vec: Správanie vyvolá správanie, ale aj nesprávanie vyvolá správanie. Keď je niekto ticho, nesúhlasí, ale otvorene to neprizná a nijak nereaguje, aj toto vyvolá nejaké konanie.
Ak však máte vo firme poriešenú otvorenú komunikáciu (keďže komunikovanie názorov, postojov a postupov medzigeneračne nie je úplne malina), tak potom prichádza na rad to fajnové, čo medzigeneračná spolupráca ponúka – nazval by som to „osobnostné boostingy”.
Mladší členovia tímu sa priučia rozvahe, získajú niekoľkoročné skúsenosti za neporovnateľne kratší čas, tí starší sú dobíjaní energiou mladých, dravosťou, získajú technické skills… Ako leader tak môžete z rôznych „vekových svetov” ťažiť viac, vďaka vzájomnému medzigeneračnému mentoringu.
Generácie (ne)majú svoj algoritmus
Keď si vezmeme, že každá generácia má svoje pozitíva, na ktorých sa dá pri podnikaní stavať (pretože rád sa zameriavam na to, z čoho sa dá profitovať), myslím, že sa zvyšuje aj pravdepodobnosť vybudovať silnejšiu firmu. Práve na tom, že všetci nerozmýšľajú rovnako. To totiž v niektorých prípadoch môže byť brzdou rozvoja.
Multigeneračné pracovisko je výzva, ale výzvam sa nebránim, zatiaľ čo „prevádzkovej slepote” áno. Som presvedčený, že generácie nie sú prekážkou, ale zdrojom inšpirácie, že síce rozmýšľajú inak a majú aj iný jazyk, ale vedia sa dopĺňať. Podľa mňa biznisovo dáva zmysel vyplniť v tíme „generačnú medzeru”. Napokon, šum v komunikácii môže nastať aj vo vekovo rovnakej skupine ľudí, no inšpirácia a niektoré skúsenosti sú v nej obmedzené.
Ak by som to zhrnul, pre biznis tím je užitočné aktivovať viaceré „balíčky” vedomostí, schopností, skúseností a vlastností súčasne = v podobe medzigeneračnej spolupráce. Ale musím ešte dodať jednu vec:
„Nemýľme si výhody medzigeneračnej spolupráce s vekom ako takým. Ten je totiž preceňovaný aj podceňovaný. Ak ste mladší, neznamená to, že nie ste kompetentní manažovať desiatky ľudí. Ak máte pár rokov do dôchodku, že sa nezaoberáte inováciami a nekamarátite s technológiami. Jasné, že ľudí do tímu si vyberám podľa skills a osobnostných čŕt, nie veku.
Som totiž fanúšikom meritokracie – myslím si, že v podnikaní je dôležité vytvárať prostredie, kde sa oceňuje prínos každého jednotlivca, funguje sa na hodnotení výkonu, schopností a výsledkov, nie na základe toho, ako dlho je niekto v obore. Keď tak nad tým rozmýšľam, aj toto by si zaslúžilo samostatnú tému. 🙂 V tomto prípade však ide o to, že veková diverzita tímu dokáže byť pre biznis tým, čo ho poháňa konzistentnejšie.”