Myšlienky

Neneste váhu podnikania na svojich pleciach ako atlas

Čo by sa stalo s vašou firmou, keby ste najbližšie tri mesiace neprišli do práce a neboli dostihnuteľní na mobile ani nijak inak? Biznis nie je dlhodobo udržateľný, ak robíte konečné rozhodnutia iba vy. Delegovanie môže byť “safe modulom” podnikania.

Delegovanie a energizovanie

“Moji ľudia” fungujú (okrem iného) z energie, ktorú odo mňa dostanú. Z toho, že im dávam spätnú väzbu, povzbudzujem ich, snažím sa ich motivovať. Ak ich upozorňujem na chyby, nedodržané termíny, nesplnené tasky, to im energiu zoberie. A vlastne aj mne. 

Samozrejme, že si potrebujem veci a činnosti vyhodnocovať. No spôsob, akým to urobím a prístup, ktorý zvolím, ukáže, či budem svoj tím energizovať.

Dôvod, prečo sa pri téme o delegovaní točím okolo energie je, že ľudia energiu potrebujú na zvládanie náročných úloh. A ja im tieto úlohy potrebujem delegovať. A mal by ich delegovať každý manažér/CEO, ktorý chce byť úspešný.

Úspech je vnímaný subjektívne, ale…

Predstavte si, že do jednej miestnosti dáte všetkých ľudí, ktorí pre vás pracujú a nejakým spôsobom sa podieľajú na vašom podnikaní. Ak ako CEO zistíte, že ste spomedzi nich ten najšikovnejší, máte problém. 

Delegovanie nie je dôležité preto, že budete mať viac času na iné, prioritné aktivity (aj keď áno, je to super benefit, pretože pomôže lepšie využiť potenciál tam, kde treba). No delegovať by ste mali, pretože tým rozvíjate zručnosti ľudí okolo seba.

Pretože delegovanie je investícia do rastu tímu a tým aj podnikania

Ako podnikateľ riešim viaceré projekty. Spoločným menovateľom pri všetkých je cieľ delegovania = aby som bol úspešný ja, ale aj každý člen tímu

Lebo ono to v praxi funguje vlastne presne naopak. Úspech bude rásť vtedy, keď budú úspešní ľudia, ktorými sa obklopujem. 

Ak sa začnete o delegovanie zaujímať, natrafíte na informácie o jeho významnosti. Toto, myslím, je všeobecne známa skutočnosť. Skúste v ňom vidieť príležitosť navyše. Ja som ju našiel:

Ak niečo nové niekomu odovzdám, niečo tým získam. Podnikanie nestojí len na mojich pleciach – nemalo by. Z ľudí robím aktívnych spolutvorcov môjho podnikania. Nastavujem si tempo, pri ktorom zostanem odolný a vytrvalý.

Presmerujem aj nasmerujem

To, čo som kedysi robil sám, presmerujem na iného človeka. A, samozrejme, ho aj nasmerujem. Nie v zmysle, ako má postupovať, ale v podobe podrobného briefu. Zabŕdať niekomu do štýlu jeho práce môže mať presne opačný efekt ako želaný výsledok. 

Ono v skutočnosti je to tak, že moja práca môže byť pre niekoho ako čierna diera – nevie, čo všetko robím, ako to robím… A ani o to nejde. Keď sa rozhodnem pre delegovanie, tak sa sám seba pýtam:

  • Kto túto úlohu zvládne najlepšie?
  • Koho posunie, kto na tejto úlohe dokáže vyrásť?

Osvedčili sa mi totiž tri veci: Po prvé, že nechcem byť niekto, na kom veci stoja. Po druhé, že ľudí treba angažovať a po tretie, že delegovať mám na tých, ktorí sa na tej konkrétnej úlohe najviac posunú.

Vlastne je ešte jedna vec, ktorá sa mi opakovane potvrdila. Podnikanie chcete zlepšovať vy, ale v skutočnosti to chce aj váš tím. Lebo aj on má z toho profit (a nemusí byť len finančný).

Delegovanie je duševná výbava do budúcnosti

V úvode som položil otázku. Mám ešte jednu do pléna. Čo všetko máte na starosti v rámci vášho biznisu – smerom k zamestnancom, procesom vo firme, ku klientom?

Ja delegujem neustále. Pretože chcem, aby moje podnikateľské projekty boli živý organizmus, ktorý žije aj bezo mňa. Ktorý sa nezosype, keby som v ňom na nejaký čas chýbal. 

Je to aj z ďalšieho dôvodu. Aj ja sa potrebujem ako líder rozvíjať, sústrediť sa na inovatívnosť, pretože tým tiež posúvam biznis. Ale hlavne, potrebujem to robiť tak, aby som sa aj po 15 rokoch podnikania tešil do práce. Aby som mal na projekty energiu, nezmizol mi podnikateľský drive a aj naďalej videl súvislosti medzi delegovaním, motivovaním ľudí a riadením priorít.

“Ak chcete robiť veci dobre, urobte ich sami. Ak chcete robiť veľké veci a mať veľký vplyv, naučte sa delegovať.”

  –

John C. Maxwell