Odolnosť je ako sval, ktorý sa posilňuje s každou prekonanou prekážkou. Nejde o jednorazovú zručnosť, ale o celoživotnú cestu sebareflexie, učenia a rastu. Jedna vec je vydržať aj keď sa biznisu práve nedarí, druhá vnímať výzvy ako príležitosti a transformovať aktuálny neúspech na silnejší základ pre biznis. Odolnosť v podnikaní sa síce narodí spolu s biznisom, lenže veľmi záleží na tom, ako ju počas neho vychovávame – či zostane dlho v plienkach, alebo jej silu využijeme naplno, keď treba.
Lekcie z neúspechu
Na odolnosti je fascinujúce to, že často vychádza z neočakávaných zdrojov. Pre niekoho je to podpora srdcu blízkych ľudí, pre iného hlboká viera v ich vlastné schopnosti a pre ďalších lekcia z vlastného zlyhania.
Môžeme si ju predstaviť ako pružinu. Čím viac je stlačená, tým väčšiu silu môže uvoľniť, keď tlak povolí. Ale rovnako ako pružina, aj odolnosť má svoje hranice. A vieme robiť kroky k tomu, aby sa nezmenšovali, ale rozpínali. Ja to robím tak, že:
- na problémy sa pozerám ako na výzvy, nie ako na neprekonateľné prekážky,
- keď sa mi niečo nepodarí, snažím sa uvedomiť si, že zlyhanie je „niečo dočasné”, čiže z tohto bodu sa dá posunúť ďalej,
- praktizujem „stratégiu prežitia”, ktorá znie možno prehnane pozitivisticky, ale mne to vyhovuje a myslím, že svojím spôsobom je to umenie – umenie vidieť zmysel v tom, čo sa javí ako brzdiace a niekedy možno aj trochu skľučujúce.
Odolnosť v podnikaní a.k.a. psychologická odolnosť
Rozvíjajte ju, posilňujte ju.
Je to jedna zo zodpovedností vrcholového manažmentu.
Odolnosť nie je iba o tom, že dokážete čeliť a odolávať zmenám, turbulentným časom a krízam. Je o vytváraní „kultúry inovácií”.
Dáva mi zmysel venovať sa jej, pretože to znamená, že dokážem reagovať na zmeny, a čo je dôležité – zároveň zmeny aktívne vytvárať. „Experimentovanie” s inováciami je za mňa jedným z kľúčov odolnosti. Pretože:
„Kultúra inovácií a odolnosť sa dopĺňajú – jedna nemôže existovať bez druhej. Odolní podnikatelia potrebujú inovácie, aby prekonali prekážky, a inovačná kultúra potrebuje odolnosť, aby vytrvala v čase neúspechov.”
Kedy sa ukazuje najviac?
Povedzme, že ste vo svojom biznise „na križovatke” = zvažujete čo a ako.
Odolnosť je viac než osobnostná črta. Je to kombinácia schopnosti prijať realitu takú, aká je, a schopnosti nájsť zmysel v kríze.
Treba si uvedomiť jedno: nevyberáme si, aké výzvy nás stretnú.
Takže prvým krokom k správnemu „vychovávaniu odolnosti” je realistický pohľad na situáciu. Lebo to, čo si vybrať môžeme, je naša reakcia.
Táto reakcia pramení (mala by) z analýzy výzvy, resp. situácie, ktorej sa „musíme” prispôsobiť. Schválne dávam slovo musíme do úvodzoviek, pretože ďalším krokom je nájsť v tejto situácii zmysel. A hlavne bez ilúzií.
Možno sa v projekte niečo fakt pokašľalo, prišli ste o dôležitého klienta alebo dumáte nad aktuálnymi (i akýmikoľvek inými výkyvmi na trhu) – v biznise sa proste stretávame s problémami, ktoré nemajú okamžité riešenie.
Aj preto byť odolný v podnikaní znamená hľadať (aj) netradičné prístupy a skúšať nové veci. V tom je už z diaľky vidieť potenciál rastu pred stagnáciou. Ak sa bavíme o leadershipe, verím, že v tomto zdieľam(e) rovnakú optiku.
Flexibilita v neistých časoch
Odolnosť dokáže transformovať a formovať celé odvetvia – akurát, že sa to neukáže hneď, resp. vy v tom čase netušíte, že sa tak deje. Avšak nepanikárite, neskresľujete realitu, zostávate vytrvalí a ešte v tom celom dokážete nájsť akúsi vnútornú silu.
Mám dobrú správu: Odolnosť dokážeme premeniť na skills. Ak bude mať tak trochu dočinenia s odvahou a odhodlaním.
V tom zmysle, že s odvahou by sme mali prijímať ťažkosti a s odhodlaním sa zdokonaľovať – aj vtedy, keď sa zdá, že „všetko sa rozpadá”.
Aby vás definovalo nielen to, či ste prežili, ale čo ste dosiahli potom
Bez ohľadu na to, aké nepredvídateľné situácie nám skrížia cestu k prosperujúcemu biznisu, dokážeme na nej zostať vďaka sile vlastnej odolnosti (aj odolnosti tímu, ale to už je na iné zamýšľanie sa…). Mala by patriť k prioritám founderov a C-level manažérov. K mojim patrí. A k vašim?
V tejto súvislosti mi napadá ešte jeden citát:
„Krátkodobo si iba tak dobrý, ako tvoja intenzita. Dlhodobo si tak dobrý, ako tvoja konzistencia.” – Shane Parrish
Doplnil by som ho: „A ako tvoja odolnosť, ktorú si vychovávaš.”